7. Ako fungujú obecné projekty?

Neuerkirch spoločne s Külzom vybudovali na hranici oboch obcí malú fabriku na spracovanie štiepky z odpadového dreva. Zo vzniknutej biomasy sa vyrába teplo, ktoré sa koncentruje vo dvoch veľkých nádržiach. Z nich sa potom teplo distribuuje do jednotlivých domácností. „Podarilo sa nám presvedčiť aj starších obyvateľov, že sa im táto investícia oplatí. Navyše, rodiny môžu požiadať obec o finančný príspevok. Dnes máme len štyri rodiny, ktoré do projektu nevstúpili. Aj oni však už uvažujú, že sa k nám pripoja,“ hovorí starosta Neuerkirchu Volker Wichte (na snímke).
Podľa neho má obec vlastné internetové internetové stránky, pomocou ktorých si môže skontrolovať, aký je aktuálny stav energetickej produkcie.

Snímka: Pavel Novotný

​Podobnú skúsenosť má aj druhá obec. „Naša spolupráca s Neuerkirchom funguje absolútne bez problémov. Aj obyvatelia Külzu sa do tohto projektu radi zapojili,“ hodnotí pre HN Aloys Schneide, bývalý starosta Külzu.
Zariadenie na biomasu vyrobí tri štvrtiny energie na vykurovanie. O zvyšnú štvrtinu sa postarajú solárne panely na okraji dvojobce.
Obyvatelia sú priamo zapojení do obecného energetického projektu aj v mestečku Wolfhagen v spolkovej krajine Hesensko. Tí si dokonca vytvorili vlastnú spoločnosť, pomocou ktorej si sami riadia vlastnú energetickú produkciu a spotrebu. Cieľom je postupne sa stať energeticky nezávislý – to znamená vyrobiť viac energie, než spotrebovať. Zvyšná energia by sa mohla dodávať do siete, na čom by mesto v podstate zarábalo.

Najčítanejšie témy