5. Ako súvisí turizmus s rozvojom zelenej energie?

Prirodzene, nový biznis regiónov známych kedysi najmä vďaka ťažkému priemyslu zároveň pomáha rozvoju ďalších sektorov. V poslednej dobe sa tak výrazným hýbateľom rozvoja západonemeckých obcí stal turizmus. A jeho rozmach stimulujú práve peniaze získané z prenájmu pozemkov pod veternými turbínami.
Úspešným príkladom je obec Mörsdorf, ktorá leží len lár kilometrov od Mastershausenu. Práve tu pred dvoma rokmi vznikol najdlhší visutý most v Nemecku, ktorý sa okamžite stal jednou z hlavných turistických atrakcií Porýnia-Falcka. Celý projekt nazvaný Geierlay stál 1,1 milióna eur. Časť z týchto peňazí sa podarilo získať práve z prenájmu veterných elektrární.


Na most venovala 20-tisíc eur aj obec Mastershausen. „Z tohto mosta žije turizmus v celom regióne. Postavil nám ho švajčiarsky inžinier, ktorý bol s podobnou technológiou úspešný aj v Nepále na himalájskych končiaroch,“ pripomína pre HN Marcus Kirchhoff, starosta Mörsdorfu.
Geierlay sa stal okamžitou senzáciou. „Hneď v prvý deň prevádzky nás zaskočilo, že návšteva mohonásobne prekonala očkávania. Ľudia museli stáť dlhý čas v rade, aby sa mohli prejsť po tomto 360 metrov dlhom moste. Hneď v prvý rok sme zaznamenali 340-tisíc návštevníkov, za dva roky to bolo 590-tisíc ľudí,“ dopĺňa Kirchhoff.
Hoci Porýnie-Falcko je priemyselná krajina, preslávila ju aj nádherná príroda. Inžinieri preto museli podľa starostu zohľadniť ochranu zvierat ako sovy či divoké mačky žijúce v tejto oblasti.

Najčítanejšie témy