3. Koľko pracujú vo svete?

Snímka: Dreamstime

Najvyššie Mexiko, najnižšie Nemecko

Správa OECD v správe ukazuje priemerný ročný odpracovaný pracovný čas definovaný ako celkový počet skutočne odpracovaných hodín za rok vydelený priemerným počtom zamestnancov za rok.

Najvyššie miesta v tabuľke zastáva Mexiko s 2 255 hodinami, nasledované Costa Ricou s 2 212 hodinami a Kóreou s 2 069 hodinami. Slováci sa umiestnili v druhej polovici rebríčka s 1 740 odpracovanými hodinami.

Na konci rebríčka sú Nóri, Dáni a Nemci, ktorí majú okolo 1400 hodín, najnižšie umiestnené Nemecko iba 1363.

Eurostat sa v správe mapujúcej roky od 2008 zase zameral na priemerne odpracované hodiny za týždeň.

Tak, ako tento počet predstavoval na začiatku meraní v Európskej únii 37,8, v roku 2016 klesol na 37,1. Minulý rok sa najvyššie umiestnilo Turecko s 46,8 hodinami nasledované Gréckom a Macedónskom.

Najnižšie sa umiestnilo Holandsko s 30,3 hodinami, pred ním zostalo Dánsko a Nórsko.

Slovensko zaznamenalo za osem rokov menší pokles – v roku 2008 Slováci priemerne týždenne robili 41 hodín, minulý rok to bolo 40,1.

Snímka: Eurostat

Okrem toho, že existujú oficiálne štatistiky štátov, svoje štatistiky majú aj mestá. Najviac majú podľa nich pracovať obyvatelia Madridu, Amsterdamu a Mníchova.

Španielskej siesty ubúda

Španielom sa pri pracovnom čase zvykne vytýkať siesta, ktorá však už pre väčšinu Španielov nie je rovnako obľúbená ako v minulosti. Platí síce, že v poobedných časoch sú niektoré obchody zatvorené, ale väčšina pracovníkov pracuje ďalej.

Výnimkou je iba dlhšia obedová pauza, ktorá si však tiež našla svojich kritikov a ľudia uprednostňujú vrátiť sa domov skôr než dlhšie si vychutnávať svoje jedlo.

Siesta pochádza zo slova sexta, z čoho sa vyvodzuje, že Rimania prestali jesť a začali odpočívať v šiestej hodine dňa, čo v Španielsku podľa periód svetla zodpovedá času medzi 13. hodinou v lete a 15. hodinou v zime, informovalo BBC.

Zaužívaná bola ešte v časoch, keď bol pracovný deň Španielov rozdelený na dve časti – ľudia pracovali od 9:00 do 14:00 a potom od 16:00 do 20:00 v dvoch prácach, aby tak uživili svoju rodinu.

S postupom času na Španielov negatívne zapôsobila globálna hospodárska kríza v roku 2013 a s ňou súvisiaci rast nezamestnanosti a Španieli sa preto teraz pre obavy zo straty zamestnania snažia pri pracovných stoloch stráviť viac času.

Najčítanejšie témy