5. Aký význam majú obnoviteľné zdroje v doprave?

„Tento sektor zamestnáva v EÚ viac ako 11 miliónov ľudí a tvorí viac ako štyri percentá európskeho HDP. Čistá energia v doprave je pritom jedným z hlavných cieľov stratégie Únie," vyhlásila na konferencii v Bruseli slovinská eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová. Podľa nej nie je dnes v európskej doprave ani zďaleka všetko ideálne. „Ropa stále tvorí 93 percent energie v tejto oblasti. Doprava sa stará o štvrtinu emisií výfukových plynov."

Nové technológie
Brusel chce tento stav zmeniť aj prostredníctvom nových technológií. Prispieť by k tomu malo zavádzanie nízkouhlíkových alternatívnych zdrojov energie, väčší podiel elektromobilov, ale aj lepšia organizácia dopravy pomocou digitalizácie systémov.
Ekologickejšia doprava je prioritou aj v Nemecku. Tamojšia federálna vláda vo zvýšenej miere používa na prepravu svojich zamestnancov elektromobily. Nemecká pošta si dokonca vyrába vlastné elektrododávky StreetScooter, ktorými rozváža po uliciach zásielky.

Rast čistej energie
I tu sa situácia rýchlo mení. „Kým ešte začiatkom 90. rokov bol podiel obnoviteľných zdrojov na spotrebe energie v oblasti dopravy v Nemecku prakricky nulový, dnes prekračuje päť percent," doplnil Benjamin Dannemann.

Najčítanejšie témy