9. Aký dosah by mal úpis Saudi Aramco na globálny biznis s ropou?

Vylúčiť dosah predaja akcií na ceny ropy sa podľa expertov nedá. „Osobne si však myslím, že by sa to v tomto prípade skôr dalo pripísať psychologickému efektu,“ pripomína Tomáš Rajtar.

Uvoľňovanie pravidiel
Rajtar nevidí ani spojitosť globalizácie s predajom akcií spoločnosti, keď získané finančné prostriedky mali byť použité na zníženie závislosti krajiny od ťažby ropy. „Saudská Arábia v poslednom čase podstupuje na jej pomery relatívne razantné kroky v uvoľňovaní svojich prísnych pravidiel spojených s náboženstvom a kultúrou. Môže sa tak snažiť prilákať investorov do sektorov, ktoré nesúvisia s ropou, ale aj získať imidž progresívnej krajiny na Blízkom Východe,“ zdôrazňuje analytik.

Prelomové udalosti
Potenciálny predaj Saudi Aramco v budúcnosti by vôbec nemal ovplyvniť svetové ceny ropy ani podľa Petra Voštinára. Prispeje však k prelomovým udalostiam v globálnom biznise. „Žijeme v dobe veľkých zmien. Už niekoľko rokov sa hovorí o energetickej revolúcii. Príkladom týchto zmien je aj nedávne stretnutie ropných spoločností v Londýne spred vyše dvoch týždňov. Spoločnosti a krajiny s veľkou závislosťou na rope sa snažia diverzifikovať. Ich ambície sú v oblastiach solárnej energie, zachytávania uhlíka či technológií skladovania energie,“ dodáva Voštinár.

Najčítanejšie témy