8. Na ktoré sektory sa Rijád môže po odklonení od ropy zamerať?

Vďaka avizovaným zmenám sa dá očakávať, že aj v tejto oblasti príde k výraznému zlepšeniu. „Krajina sa bude snažiť cez svoj Verejný investičný fond získať podiel na globálnych trhoch. Budúce zisky by mali prísť z investícií do projektov v oblasti priemyslu, stavebníctva, zábavného priemyslu a infraštruktúry. Nové futuristické mesto Neom je jedným z mnohých odvážnych projektov,“ dopĺňa Voštinár.

Najmodernejšie technológie
Úplne nové mesto vybavené najmodernejšími technológiami vznikne na dosiaľ neobývanom území na pobreží Akabského zálivu, kde sa stretávajú hranice Saudskej Arábie, Egypta, Jordánska a Izraela. Jeho vybudovanie by podľa odhadov malo stáť rekordných 500 miliárd dolárov. Krajine ho pomôžu postaviť popredné globálne technologické korporácie.
Neom bude do veľkej miery financovaný práve z ropných príjmov. Podľa princa Muhammada bin Salmána pôjde o pilotný projekt megapolisov budúcnosti, v ktorých sa v dosiaľ nepoznanej miere budú využívať drony, vozidlá bez vodičov či roboty všetkých možných druhov.
Verejný investičný fond by mohol do roku 2020 zvýšiť svoj podiel na hrubom domácom produkte Saudskej Arábie zo súčasných 4,4 na 6,3 percenta. „Saudská Arábia chce do roku 2030 zväčšiť svoj štátny fond na dva bilióny dolárov. Je to súčasť plánu Saudi Vision 2030. Štvrtina fondu by mala byť alokovaná v zahraničí,“ zdôrazňuje Rajtar. O tom, akým konkrétnym smerom sa Rijád pod odklone od ropy vyberie, je podľa neho možné viesť len všeobecné špekulácie, rovnako ako pri akejkoľvek krajine zameranej na ťažbu surovín.

Príklad z Nórska
Saudská Arábia si tak môže brať príklad povedzme z Nórska. To spravuje najväčší fond na svete, ktorého prostriedky pochádzajú práve z čierneho zlata. „Krajiny závislé na ťažbe ropy by mali prinajmenšom pomýšľať na obdobie po jej skončení, a to ešte v čase, kým im táto surovina tvorí bohatstvo. Saudská Arábia je pravdepodobne na začiatku tejto cesty,“ prízvukuje Rajtar.

Najčítanejšie témy