7. Ako chce Saudská Arábia zmeniť svoju ekonomiku?

Až 60 percent aktuálneho hrubého domáceho produktu tvoria vládne aktivity. Aj toto by sa do roku 2030 malo výrazne zmeniť. Podľa plánov princa Salmána by sa o takmer dve tretiny príjmov HDP mali postarať súkromné firmy.

Investície do inovácií
I z tohto dôvodu sa krajina chystá vo veľkom investovať do inovácií a rozvoja technológií s vysokou pridanou hodnotou. Hlavným nástrojom na diverzifikáciu krajiny, cez ktorý sa budú zmeny uskutočňovať, je obrovský Verejný investičný fond. Ten už realizoval veľké investície a zverejnil dôležité vyhlásenia. „Nedávno napríklad prisľúbil, že zainvestuje 20 až 40 miliárd dolárov do známej finančnej spoločnosti Blackstone Group a 45 miliárd dolárov do technologického fondu, ktorý vedie SoftBank Group. Má tiež podiel vo výške 3,5 miliardy dolárov na známom startupe Uber,“ podčiarkuje Peter Voštinár.

Viac žien v práci
Vstupom do služby zdieľanej dopravy chce Saudská Arábia zabezpečiť väčší prístup žien k pracovným príležitostiam. Hoci krajina nedávno rozhodla, že ženy budú môcť od júna budúceho roka prvýkrát v histórii šoférovať, počet vodičiek sa podľa očakávaní bude zvyšovať len veľmi pozvoľna. Rijád pritom plánuje v najbližších takmer dvoch desaťročiach zvýšiť počet pracujúcich žien zo súčasných 22 percent na takmer tretinu. Do práce by mal veľkú časť z nich voziť práve Uber.

Ako sa vyvíjali ceny ropy

Snímka: AXA

Najčítanejšie témy