4. Prečo sa najviac skloňuje Rusko?

Snímka: TASR/AP

Rusi chcú oslabiť Spojené štáty

Pred dvomi rokmi sa už Moskva podpísala pod schválenie istých jüanových transakcií ako dôsledok sankcií po kríze na Ukrajine a ruskej anexii Krymu.

V oslabení pozície dolára tak Rusi vidia možnosť, ako narušiť úlohu Washingtonu v ekonomickej vojne voči ich krajine. Čína môže byť v tomto súboji vhodným prostredníkom.

Rozhodujúce slová sa očakávajú od Saudskej Arábie. Jedna z najväčších krajín produkujúcich ropu na svete predáva viac ako milión barelov ropy práve Číne. Rusi sú však stále najväčším dodávateľom ropy do krajiny.

Budujú nové potrubia

Rijádu sa, samozrejme, oslabenie jeho nadvlády nepáči. Aby si udržal svoje pozície na trhu, potrebuje na to pravdepodobne aj jüan ako hlavnú menu vo svojom obchode.

Okrem toho, Rusi plánujú s Číňanmi začať ďalší rok budovať nové ropovody a potrubia na zemný plyn.

Ak teda rozhodujúci krok v príbehu o ovládnutí ropného trhu neurobí Saudská Arábia, rozuzlenia v prospech čínskej meny sa nedočkáme.

Saudi sú okrem toho konfrontovaní aj s potenciálnym hnevom Spojených štátov. Až potom by dolár mohol spadnúť zo svojej líderskej pozície a aj keď sa to nestane hneď, pomalý pád bude začiatkom konca petrodolára.

Najčítanejšie témy