3. Bolo by nahradenie dolára jednoduché?

Snímka: Reuters

Pomôcť musí aj centrálna vláda

Číňania plánujú uzavrieť ropné zmluvy na medzinárodnom trhu, konkrétne na energetickej burze Shanghai International Energy Exchange, a presvedčiť tak producentov aj konzumentov, že investícia do jüana je naozaj tá, ktorá sa im oplatí.

Čína však hru s bankovkami nemôže hrať sama a potrebuje podporu iných veľkých hráčov.

Pomocnú ruku by mohla podať aj čínska vláda, ktorá by národné ropné spoločnosti zatlačila do výmeny peňazí za čínsku menu.

Viacerí obchodníci nechcú do zmlúv vstupovať z obavy o svoj zárobok a tiež kvôli tomu, že sú v nich zastúpení iba dominantní hráči pod hlavičkou čínskej vlády. Strategické nakopnutie by tak pomohlo v budúcom obchode s komoditami.

Paradoxne by to americkej ekonomike pomohlo

Agentúra Reuters už v júli informovala, že Čína na podporu budúcich kontraktov otvorila viac ako šesťtisíc obchodných účtov.

Problémom pri zavedení môže byť aj mena sama osebe. Jüan je fixovaný na dolár, nie je úplne zameniteľný a jeho pohyb vo finančnom mori nie je taký voľný, ako by bolo pre Číňanov ideálne. Je tiež náchylný na rôzne zásahy aj ako predmet kapitálovej kontroly.

A ako by vedúca úloha čínskej meny na ropnom trhu ovplyvnila Spojené štáty? „Na americkú ekonomiku by to nemalo zásadný vplyv. Dokonca by jej to mohlo pomôcť, keďže americká vláda by v snahe udržať si dominanciu podporovala lokálne firmy,“ ozrejmuje Tomčiak.

Najčítanejšie témy