3. Prečo dostal licenciu na televíziu práve Pavol Rusko?

Snímka: Youtube, archív

V tom čase už má za sebou drobné pokusy s podnikaním. Podáva žiadosť o licenciu pre svoju novú plánovanú televíziu, licenčná rada však aspoň spočiatku šancu televízii Markíza nedáva. Dôvodom zamietnutia malo byť to, že Rusko v žiadosti zatajil svoju spoločníčku Sylviu Volzovú.

Zelená pre Markízu
O rok neskôr však už televízia Markíza dostáva zelenú. Spoločnosť Markíza Slovakia s. r. o. patriaca Ruskovi a Volzovej v nej má 51-percentný podiel. Zvyšok – 49 percent – patril nadnárodnému mediálnemu koncernu CME Media Enterprises B.V., ktorý sa angažoval aj v českej Nove. Dnes CME kontroluje obe tieto televízie.
Pavol Rusko sa stal prvým generálnym riaditeľom televízie Markíza. Volzová jej v začiatkoch pomáha získať peniaze na jej štart. Tie sa podarilo zohnať práve vďaka vstupu CME do projektu. Spoločnosť okrem počiatočného vkladu vo výške jednej miliardy korún prináša aj zahraničné know-how.

Politické dieťa HZDS?
Dodnes sa špekuluje o tom, prečo licenčná rada zmenila rozhodnutie a povolila Markíze rozbehnúť projekt prvej súkromnej televízie na Slovensku. Objavili sa svedectvá, že zaúradoval priamo Mečiar či iní vysokopostavení ľudia z HZDS. Niektorí dokonca tvrdia, že Markíza mala byť pôvodne politickým dieťaťom HZDS. To však Rusko viackrát rozhodne odmietol.

Najčítanejšie témy